Корсунь-Шевченківський. Палац Лопухіних-Демидових.
Його можна називати найбільш сонячним містом України, адже назва Корсуня походить від імені язичницького бога сонячного світла. Майже тисячолітня історія міста почалася за часів Ярослава Мудрого, за наказом якого тут було засновано фортецю.
Парк започаткував у 1782 році Станіслав Понятовський, племінник останнього польського короля Станіслава Августа за проєктом архітектора Жана-Анрі Мюнца. Спочатку був побудований одноповерховий флігель, який з’єднувався з палацом ордерною галереєю (пізніше її розібрали).
У 1787 році до маєтку завітали польський король Станіслав Август та австрійський імператор Іосиф ІІ, які схвалили проєкт майбутнього палацу за дерев’яним макетом, спорудженим в натуральну величину до їх приїзду. Автором проекту був архітектор Я.Д. Ліндсей. І палац спочатку являв собою двоповерхову споруду в стилі неоготики.
Коли після поділу Польщі в 1799 році, Корсунь увійшов до Російської імперії, палац викупив у Понятовського сам імператор Павло І, який подарував його міністру юстиції князю Павлу Лопухіну, бо був закоханий в Лопухіну.
За Лопухіна палац у 1835-1840 рр. був надбудований третім поверхом з баштами невідомим архітектором і придбав додаткові риси російського романтизму.
Тоді ж була побудована в’їзна брама в стилі французького середньовіччя з використанням неоготики.
Палацовий ансамбль на сьогодні складається з:
- палацу,
- триповерхового флігеля,
- в’їзної брами,
- господарської добудови до неї,
- швейцарського будиночка,
- колишніх приміщень стайні й каретної, манежу, лазні,
- будинку головної контори
- та двох православних капличок.
Також тут можна помилуватись неймовірною річкою Рось, з камінням і шумом води. Знайти висічений грот в скелі, та прогулятись парком.
Майже все ХІХ століття Лопухіни (а потім Лопухіни-Демидови) намагались облаштувати свій маєток, і це їм вдалося. Зараз Корсунський палацово-парковий ансамбль можна вважати одним із кращих в Україні.