Будинок кредитово-кооперативного товариства в селі Косівка.
Будинок кредитово-кооперативного товариства, 1913 – 1914 рр. в селі Косівка, Київської області.
Архітектор Микола Шумицький
Далі цитати з його книжки “Український архітектурний стиль” План будинку вже був визначений самим товариством, більшу частину площі займала операційна заля. «Поруч з нею міститься кімната членів правління, а звідси можна пройти до каси. Каса уявляє собою огнетривале помешкання, вкрите залізобетоновою стелею; опріч того у першому поверсі містяться ще дві кімнати для урядовців та кухня».
«Навкруг цілого дому йде цокольний поверх, що значно висувається по-за поверхню стін. Це так звана «призьба». Мета її в наших хатах захистити від гнілизни, а саму хату від морозу. В даному разі, завдяки кам’яному фундаментові призьба зроблена для збереження загального характеру будинку. По-над вікнами та поміж ними розпоміщені трикутні заглиблення, в яких положені «в ялинку» зелені керамічні плитки».
Будинок був вкритий високим напівальмовим дахом, що був в півтора рази вище за стіни першого поверху. Дах був первісно вкритий террофазерітом, «що в‘являє собою рід штучно огнетривалої азбесто-цементовоі черепиці».
На фасаді влаштовано два входи: один у ґанку, дах якого вінчає рипіда – «сонце правди». Другий, як і перший має шостикутну форму, але міститься у лучковій ніші. «Така комбінація лучкової ніші з шестикутною двер‘ю часто трапляється у нашій світській архітектурі …. Вікна мають 3-центрову форму, що зустрічається в нашій архітектурі. Переплітання вікон мають рослинний характер і стилізують собою квітку. Подібні зразки часто трапляються в наших церквах».
У колгоспні часи споруда була позбавлена високого даху з мансардним поверхом, обличкована плиткою. Зараз тут розташовано церкву.