Київ. Майдан Незалежності.
В підземному переході знаходяться неймовірні мозаїки, автором яких є Олесандр Ворона. Мозаїки в переході було створено у 1968 році, коли ще не було станції метро “Майдан Незалежності” її відкрили в 1976 році.
Монументальне панно було задумано як окраса підземного переходу, де мали функціонувати пункти обігріву та відпочинку під час святкування річниці «Великого жовтня». Це відбувалося в епоху розквіту монументального мистецтва, що, за словами Ворони, спонукало художників до освоєння стін для своїх творів.
Над створенням мозаїки працювали художник Ворона разом із Юрієм Ільченком, а керамічні елементи виконав Опанас Редько. Всі вони присвячували цій роботі свій позаробочий час, приїжджаючи ввечері з основної роботи та працюючи до пізньої ночі. Їхня майстерня була облаштована безпосередньо у частині підземного переходу, де зараз розташований вихід зі станції метро. У такому інтенсивному ритмі робота тривала протягом кількох місяців.
Оскільки на розробку докладних ескізів було обмаль часу, митці змушені були імпровізувати безпосередньо під час роботи. Автор зазначає, що бічні частини композиції виявилися більш вдалими, тоді як центральні панно, на його думку, краще виглядали на стадії ескізів, ніж у реалізованому вигляді.
Мозаїки виконано у техніках керамічна мозаїка та майоліка. На панно зображено стилізовані квіти та тварини – рельєфні баранці, олені, півники, натомість радянської символіки на ньому немає.
Олександр Ворона був автором вітражів у Національному музеї історії, а також фресок під назвами «Революція», «Перемога», «Наука» та «Праця» у Київському університеті, над якими він працював у співавторстві з Анатолієм Базилевичем і Юрієм Ільченком. Крім того, він створив вітраж для магазину «Каштан», який, на жаль, було знищено у 2000-х роках.