Іванів. Замок-палац та кляштор.
Іва́нів (пол. Janów; до 1946 містечко Янів) — село в Україні, у Іванівській сільській громаді Хмільницького району Вінницької області. Населення 4087 осіб. Проживають українці, поляки, роми. Залізнична станція на території села має назву Холоневська.
Першу письмова згадка датується 15 ст., це так званий період Ягайлончиків в історії Великого князівства Литовського
У середині 16 ст. с. Янів успадкував зем’янин київської землі Гнівош Стрижовський (Кішка), він був також власником с. Стрижавка.
На початку 18 століття власником Янова став Ян Мишка-Холоневський. Незабаром Янів стало родовим гніздом роду Холоневських.
Перший замок побудував у XV ст. Адам Мишка гербу Корчак. Янівський палац найчастіше називали замком. Палац був побудований з руїн замку. В палаці були портрети Адама і Миколи Мишки з 1469 р. Палац мав велику бібліотеку, розміщену в кількох залах, в обсязі 10.000 томів.
Замок належав родині Холоневських до кінця 19 ст. Оборонний замок був оточений з чотирьох сторін вежами.
Деякий час тут гостював ксьондз Станіслав Холоневський. Саме за його замовленням невідомий художник покрив всю північну стіну спальні фрескою із видом базиліки св. Петра, колонади Берніні та папського двору. Родичі називали цю кімнату “Ватиканом”.
Після встановлення радянської влади, з 1920 року в замку розміщувалася заготконтора, але через три роки приміщення віддали під дитячу колонію Макаренка. Майже перед самою війною на базі колонії було утворено дитячий будинок. Тут жили діти-сироти, а також діти репресованих батьків. В 1963 році дитячий будинок було перетворено на школу-інтернат, яка функціонує і досі.
Костел Непорочного зачаття діви Марії.
Костел Непорочного зачаття діви Марії та монастир бернардинців було зведено на кошти Соломії Холоневської 1780 року
В 1935 році костел було закрито, бо не було прихожан.
Радянські часи внесли свої корективи у використанні будівлі: в храмі діяв клуб, потім спортивна школа. Досі на фасаді можна побачити п’ятикінцеву червону зірку.
А колись інтер’єр костьолу нагадував інтер’єр однієї з бокових каплиць Базиліки св. Петра у Римі.
Впритул до костелу – будівля монастиря. За радянські часи в цьому приміщеннях розміщався дитячий будинок для послаблених розумом діточок. В 1991 храм було переосвячено. Зараз місцева невелика громада піклується про храм своїми власними силами.
До Іванова краще не їхати через Гущинці, там дуже вузький міст через Південний Буг, та ще й ненадійний. Краще заїжджати в Іванів з Калинівки Другої чи з повороту від Павлівки. Можливо, дорога з ненайкращих, але не вузький міст і вже добре.