Хмільник. Палац графа Ксідо
Визначна пам’ятка у Хмільнику, збудований у 1911—1915 рр. за проектом академіка Фоміна над мальовничим берегом Бугу поблизу старих замкових мурів.
Являє собою еклектичне поєднання стилів різних епох. Так, якщо подивитись на палац з різних боків, то навіть важко повірити, що це один й той самий будинок. З боку річки відкривається панорама ренесансного замку з баштами у кутках, а от парадний фасад будівлі з колонадою над головним входом — взірець архітектури класицизму.
Констянтин Ксідо був ад’ютантом генерала А. Стеселя. Грек за походженням, він імігрував до Росії під час військової служби. Граф Ксідо належав до батальйону, який придушував повстання під проводом Устима Кармелюка. Тут закіпає кров, коли розумієш, хто був той Ксідо.
Граф був одружений на Катерині Левашовій. Вона не була гарна, та була дуже багата, тому цей граф на ній і одружився. Бо хотілось йому грошей і маєтків. Отримавши досить грошей після одруження, Ксідо взявся за будівництво.
Комплекс був задуманий як така собі родинна резиденція Ксідо. Центральною спорудою грандіозного ансамблю мала бути старовинна вежа. Цікаво, що ця 8-гранна вежа (яку і сьогодні можна побачити) збереглась із XVI століття. А в часи турецької влади служила мінаретом мечеті.
Зразком майбутньої будівлі служив литовський оборонний замок XVI століття. Неоготичний проект належав архітектору І. А. Фоміну.
Майстер зважився на сміливий експеримент, поєднавши в садибному будинку два, здавалося б, несумісних стилі. Парадний фасад був задуманий як типовий панський будинок у білих тонах з витонченою, але невигадливою колонадою. А ось садовий, в даному випадку «річковий» фасад, немов грубо вирубаний з темно-сірого граніту (насправді стилізація) в масивному аскетичному стилі, явно навіяному древньоримськими мотивами. Вежу Фомін намірився облицювати таким самим каменем.
Та повністю зреалізувати проект так і не вдалось. У 1915 році будівництво зупинили. На тутешні землі прийшла війна.
Відтоді чого тільки не знаходилося в будівлі палацу: електротехнічна школа, склади, млин і навіть управління НКВС. А останніх 50 років палац графа Ксідо використовувався як міський готель. Палац графа Ксідо збудували на високому пагорбі, який ще у 14 столітті селяни насипали вручну. Згодом й ту гору назвали Замковою.
Річка і «венеціанський» кам’яний міст через Південний Буг, який входить у замковий комплекс, чудово доповнюють картину старого палацу.
Палац Ксідо одночасно нагадує фортецю і розкішний панський маєток. Споруда — яскравий приклад архітектури неокласицизму в Україні. Будівля має досить нестандартний стиль. Передній фасад, виконаний у стилі ренесансу з масивною колонадою, різко контрастує з іншими спорудами. Коли бачите замок вперше, важко сприйняти факт, що це одна суцільна архітектурна споруда. Настільки складна і різнопланова композиція. Велично і вражаюче виглядає стара кам’яна важа. Сьогодні тут розмістили краєзнавчий музей. Правда, як кажуть туристи, відчиненим він буває не завжди.
Так вийшло і в нас, коли ми там були, музей був зачинений. Та засмучуватись не треба, бо можна ще погуляти по набережній Хмільника, та в парку Шевченка.
Поїсти смачно і дуже недорого можна в кафе “Мандри”.