Тиманівка. Палац Протасових-Бахмєтєвих, Шереметєвих.

СелоТиманівка, розташоване на берегах невеликої річки Козарихи, яка впадає у праву притоку Південного Бугу – Сільницю.

Перша писемна згадка за версією польського історика Олександра Яблоновського, відноситься до документа від 8 травня 1606 р. Мова йде про позов щодо повернення кріпосних селян шляхтича Яремського до Тихона Шашкевича, який на той час володів Тиманівкою. 

Тиманівка. Палац Протасових-Бахмєтєвих, Шереметєвих.

Безумовною окрасою села, його візитною карткою є садиба Шереметєвих: пам’ятка архітектури та садово-паркового мистецтва місцевого значення. Силами місцевих волонтерів з ініціативи краєзнавця Безбаха О.В.  проводяться роботи по благоустрою даного об’єкта культурної спадщини.

Тиманівка. Палац Протасових-Бахмєтєвих, Шереметєвих.

Будівництво палацу у с. Тиманівка розпочалося на початку ХІХ століття, історія будівництва напрочуд цікава: по – перше фундамент та підвальні приміщення були закладені та вимурувані відомим на Поділлі магнатом князем Готфридом Богумілом  Святополком Четвертинським (1772 – 1840 рр.), далі будівництво перейшло до наступного власника садиби князя Олексія Миколайовича Бахметєва – Протасова (1777 – 1841рр.). Саме він завершив будівництво палацу, придавши йому стиль неоготики – покрівля була увінчана гострими шпилями. 

А уже на початку ХХ століття, коли власником Тиманівки стає великий землевласник, почесний мировий суддя Київського та Ямпільського округів Володимир Іванович Толь (1860 – 1931рр.), за фахом інженер–будівельник, до палацу добудовується бокова прибудова з арковою та терасою, що плавно східцями переходила у парк до штучного водограю.

Граф Олександр Дмитрович Шереметєв (1859 – 1931 рр.) – внук Миколи Шереметєва та співачки Парасковії Жемчугової, генерал-майор, музикант, великий шанувальник музичного мистецтва, головний  «брадмейстер імперії». З його приходом для місцини розпочалося нове, більш інтенсивне життя. Завзятий граф, з притаманною йому діловитістю розбудовує садибу: встановлює чавунний ганок з колонами на парадному вході до палацу, будує каретну майстерню, так званий каретний двір.

Тиманівка. Палац Протасових-Бахмєтєвих, Шереметєвих.

У багатьох своїх садибах Олександр Дмитрович на власні кошти організовував та навчав показові пожежні команди; була така і у Тиманівці. Перекази старожилів донесли до нас цікавий факт: коли Шереметєв бачив, що у когось із селян хатина занадто у критичному стані, він будував для родини нове житло, старе придавав вогню, а потім із задоволенням гасив пожежу.

Тиманівка. Палац Протасових-Бахмєтєвих, Шереметєвих.

На жаль сьогоднішній стан маєтку Шереметєвих у с. Тиманівці потребує негайних ремонтно-реставраційних робіт, громада шукає меценатів, які б змогли відродити минулу велич, не дати згаснути тій іскринці архітектурного таланту, що знайшов своє відображення у цій шедевральній споруді.