Андрушівка. Палац Бержинських-Терещенків
Андрушівський цукровий завод, зведений у 1848 році, привернув увагу впливової родини Терещенків, які у 1869 році придбали підприємство разом з маєтком родини Бержинських, що перебувала у фінансовій скруті, та значними земельними угіддями.

Першим власником палацу був Станіслав Бержинський, поляк за походженням, який обіймав посаду камергера при російському дворі. За його розпорядженням палац був збудований у середині XIX століття.

Архітектурний ансамбль палацу, виконаного у стилі французького неоренесансу, включав двоповерхову будівлю, оранжереї, господарські споруди та парк. У палаці збереглися мармурові сходи та фрагменти позолоченої ліпнини. Перед головним фасадом розташовувався великий фонтан.

За наказом Миколи Терещенка палац Бержинських зазнав кардинальної реконструкції, в результаті чого набув рис французького ренесансу. Він став частиною великої мережі (Дениші, Турчинівка, Червоне, Ворзель та ін.) заміських резиденцій родини Терещенків, які, проживаючи в Києві, використовували їх для відпочинку. В Андрушівському палаці (як і в більшості інших) Терещенки не жили, це була їх заміська резиденція, а мешкали магнати у Києві.

Родина Терещенків, відомі промисловці та меценати, відіграла ключову роль у розвитку України, зокрема Житомирщини, у другій половині XIX – на початку XX століття. Вони активно займалися благодійністю, фінансуючи будівництво храмів, музеїв, лікарень, шкіл та інших важливих установ.

Родина Терещенків значно розширила та облагородила парк, який був закладений ще родиною Бержинських. Завдяки їхнім зусиллям, парк зберіг свою велич і донині, де можна побачити вікові дерева, серед яких особливо виділяються два коркові дуби.

В епоху революційних змін, що настали після 1917 року, палац Терещенків став ареною важливих подій: у 1919 році тут було створено перший Волиньревком, а в 1920 році – розмістився штаб Першої кінної армії. В умовах громадянської війни палац Терещенків став жертвою розграбування, а потім опинився під загрозою знищення. Однак місцеві жителі, розуміючи цінність будівлі, домоглися її збереження, розмістивши в ній школу.
У палаці Бержинських-Терещенків дотепер міститься Андрушівський ліцей № 1.