Печера. Мавзолей-каплиця Потоцьких-Свейковських.

Село Печера розташоване на високому правому березі однієї з наймальовничіших ділянок річки Південний Буг, навпроти села Сокілець. Назва походить від печерних ходів, які служили першим жителям притулком під час нападу ворогів.

З XVI сторіччя належало польським магнатам Збаразьким. В 1682 році тут облаштувався молдавський воєвода Георге Дука, який отримав Правобережжя України в подарунок від турецього султана. Після того, як новий правитель Юрій Хмельницький переніс резиденцію до Немирова, Печерський замок занепав і незабаром був розібраний для будівництва фундаменту й огорожі церкви Різдва Богородиці, яку зараз добре видно над рікою з траси.

Печера. Мавзолей-каплиця Потоцьких-Свейковських.

До розділу Польщі село належало Свейковським, потім перейшло до Потоцьких.

В глибині зарослого нині Печерського парку ховається маленький архітектурний шедевр –мавзолей-усипальниця родини Потоцьких. Склеп збудований у 1904 році на замовлення подружжя Костянтина та Яніни Потоцьких. Автор роботи – відомий український архітектор польського походження Владислав Городецький, який народився в сусідньому селі Шолудьки та є автором костелу Святого Миколая в Києві. 

Печера. Мавзолей-каплиця Потоцьких-Свейковських.

Раніше на території Печери розміщувався палацовий комплекс, але палац зруйнували більшовики та збудували на його місці санаторій. До наших днів дійшли лише залишки парку та напівзруйнований млин Потоцьких у сусідньому селі Сокілець.

Усипальницю спроектовано у формі латинського хреста в стилі романського модерну.

Багате оздоблення костелу кам’яними деталями виконав скульптор Елія Саля – автор скульптур на “Будинку з химерами” та Миколаївському костелі у Києві. Портал храму прикрашають колони зі стилізованими іонійськими капітелями. Над ними – щит з гербом Потоцьких і девізом латиною.

У совітські часи в склепі проводили кінопокази. Зараз тут розташований костел Святого Андрія Боболі, де проводяться недільні служби.

До річки прокладено кам’яні сходи із мармуровими статуями по обидва боки. Одну зі скульптур і тепер можна побачити поруч із залишками колишніх купалень, викладених мармуровими плитами. Загалом же скелі над Південним Бугом у цьому місці прикрашало чимало дивовижних штучних гротів.

Із парку, в глибині якого розташований колишній палац Потоцьких, до берега річки веде 161 кам’яна сходинка.

В селі Печера один з найцікавіших порогів Південного Бугу, який приваблює любителів водного туризму.

Печера. Мавзолей-каплиця Потоцьких-Свейковських.