Тульчин. Палац Потоцьких. Найбільший палац України.
Історія міста Тульчина, яке розташоване у Вінницькій області, почалась ще у 1607 році. Походження самої назви Тульчин викликає багато суперечок. Найвірогіднішим видається угорське та турецьке етимологічне коріння. Місто розташоване на річці Тульчинці, від якої і отримало свою назву.
Палац Потоцьких – пам’ятка, яка заслуговує уваги. Датована вона другою половиною 18 століття і відноситься до стилю класицизм. Зведенням комплексу будівель займався архітектор Лакруа, а під керівництвом графа було прокладено систему підземних тунелів. Вони використовувались, як укриття від нападів турків, а також для особистих цілей. Зараз у палаці розміщене Тульчинське училище культури.
Палац називають “Подільським Версалем”. Його збудував у 1782 році Станіслав Щенсни Потоцький, зробивши Тульчин своєю резиденцією. Називали палац “Хороше”. У палаці Потоцький тримав 400 чоловік челяді.
Величезний палацовий комплекс побудований у плані на двох взаємно перпендикулярних осях (вздовж під’їзної дороги та напрямку палац – костел). Палацову групу задумано за палладіанською об’ємно-просторовою схемою, яку на той час почали застосовувати в Україні у будівництві репрезентативних позаміських та міських резиденцій. Головний корпус (власне палац) та два бічні флігелі, розташовані рівнобіжне осі палац – костел, поєднано галереями, завдяки чому утворено великий парадний двір.
Зараз один з флігелів не в найкращому стані.
Флігелі з’єднані з головним корпусом закругленими в плані аркадними, раніше заскленими з боку двору, галереями з глухою задньою стіною. Аркадні стовпи галерей декоровано півколонками, а односхилий дах сховано з боку парадного двору аттиком з балюстрадою. Галереї призначалися для оранжерей. Від двору вони відокремлювалися високими ажурними фатами.
Під час, правління Потоцького в Тульчині, досить потужно була розвинена промисловість. Показовим прикладом цього є те, що тут було збудовано карету для прем’єр-міністра Австрії Вензеля Кауніца. Якщо перший в Україні оперний театр було відкрито у Харкові, то через 10 років наступний з’явився у Тульчині. Виступати у ньому Станіслав Потоцький запрошував співаків із оперних театрів Європи. А талановитим дітям із бідних сімей він допомагав коштами: відправляв за кордон на навчання, після чого вони поверталися у Тульчин і працювати в театрі як висококваліфіковані актори та артисти. До речі, якщо нині одним з найбільших симфонічних оркестрів Європи вважається Лондонський, який нараховує 117 музикантів, то в оркестрі у Станіслава Потоцького працювало 113 осіб і ще була хорова капела.
У 2017 році палац отримав нове дихання. Влітку на його території відбувся перший фестиваль опери – OperaFest Tulchyn. Мистецька подія тривала кілька днів. Її глядачами стали понад сто тисяч осіб. Фестиваль став щорічним. На сцені виступали найкращі музиканти України та Європи. Працювало наметове містечко, фудкорт. Гостей дивували світловими шоу та феєрверками. Так було до великої війни…
Малий палац Потоцьких являє собою двоповерхову будівлю. Він вважається одним з кращих зразків українського класицизму, пишнота якого може позмагатися з королівськими резиденціями Європи. Палац знаходиться в центрі міста Тульчин.
Костьол Розарія Діви Марії, зведений на початку ХХ століття.
Будинок Сваричевського, особистого юриста доньки графа Потоцького, Софії Станіславівни Потоцької.
Невідома садиба